ikona sąd

Alimenty

Alimenty są nieodłącznym elementem spraw dotyczących rozwiązania małżeństwa w przypadku, kiedy para posiada wspólne małoletnie dzieci. Obowiązek ten egzekwowany jest jednak nie tylko w kwestiach dotyczących nieletnich i nie ma wyłącznie podłoża finansowego. Jako prawnicy zajmujemy się profesjonalnym doradztwem w sprawach alimentacyjnych dowolnego typu.

Alimenty – okoliczności przyznawania

Zarówno w sprawach rozwodowych, jak i tych dotyczących instytucji separacji może pojawić się temat alimentów. Obowiązek ten zawsze jest ustalany, jeśli jedna ze stron ma sprawować stałą opiekę nad wspólnym małoletnim dzieckiem. W tej sytuacji dotyczy on nie tylko określenia wkładu finansowego w utrzymanie nieletniego, ale także starań o utrzymanie i wychowanie go w odpowiedni sposób. O alimenty może wnioskować również małżonek uznany za niewinnego (bądź winny, jeśli obie strony wedle decyzji sądu ponoszą winę za rozwód), który z uzasadnionych powodów nie potrafi się sam utrzymać. W tym przypadku prawo, nawet przyznane sądownie, wygasa po śmierci zobowiązanego bądź upływie pięciu lat od orzeczenia rozwodu, jeśli strona płacąca alimenty uznana była za osobę niewinną rozwiązania małżeństwa. O wsparcie pieniężne od obojga rodziców ubiegać może się także dorosłe dziecko, które samo nie jest w stanie zapewnić sobie środków do życia – dotyczy to sytuacji uzasadnionej. Wyjątek od tego prawa ma miejsce, kiedy zobowiązany rodzic żyje w niedostatku.

Szczecińscy adwokaci – pomoc w korzystnym rozstrzygnięciu obowiązku alimentacyjnego

Kwestie finansowe, zarówno w sprawach rozwodowych, jak i innych przypadkach, mogą być szczególnie trudne do ustalenia. W naszej Kancelarii służymy nie tylko profesjonalnym doradztwem, ale także pomagamy w rozstrzygnięciu obowiązku alimentacyjnego w sposób jak najkorzystniejszy dla naszych klientów. Zapraszamy do kontaktu.